HAFTA SONUNA ÖZEL TÜM YAZLIK ELBİSELERDE 20% İNDİRİM!

18.02.2019

EVDE KOLAYCA LATTE HAZIRLAMA.Evde kolayca Latte hazırlamak aslında oldukça basit. Latte, bir shot espresso üzerine bol süt ve az köpük ile yapılan sıcak içecektir. Coffee shoplarda espresso makinesi, buhar çubuklu süt köpürtücü ve süt potu kullanılarak yapılan Latte’yi evinizde süt, MokaPot, French Press ve öğütülmüş kahve ile kolayca yapabilirsiniz.

Süt

İyi bir latte için nitelikli kahvenizden sonra en önemli girdi süttür. Genel olarak bir sütün içeriğinin 87% sini su oluşturur.Kalan kısımda ise 2.5-6 % arası yağ, 3-5 % arası protein, 3.6-.5.5 % arası laktoz ve mineraller(kalsiyum,magnezyum) yer alır. Lezzetli bir latte yapmak için üç parametreye dikkat etmek gerekir; protein yüzdesi, yağ yüzdesi ve sıcaklık. Protein; ısıtıldıkça hava kabarcıkları etrafını sararak koruyucu bir ceket oluşturur ve köpüklerimizin uzun süreli olmasını sağlar ama fazla ısıtma (70 dereceden çok) bu koruyucu ceketin hava baloncuklarını patlatlatmasına ve sönmesine neden olarak krema ve köpüğümüzü yok eder. Yağ; genel olarak sütünüzdeki yağ oranı arttıkça daha akışkan ve kremamsı bir süt elde edersiniz ve daha kolay latte yapabilirsiniz diyebiliriz. Yağ oranı azaldıkça ise köpük oluşumu kolaylaşır ve cappuccino yapması daha rahat olur.

Moka Pot 

İyi bir Latte’nin temelini kaliteli bir espresso oluşturur.  Espresso makineleri 9 bar basınç oluştururken Moka Pot 2-3 bar basınç ile espressoya en yakın içeceği demlemenizi sağlar.

French Press

Burada French Press’i kahve demlemek için değil süt köpürtmek için kullanıyoruz. Süt köpürtmek için temelde iki yöntem var; sıcak buhar ve fiziksel karıştırma. Coffee Shoplardaki gibi buhar çubuğu olan bir espresso makineniz yok ise Süt Köpürtücü olarak French Press ya da manuel/pilli süt köpürtücüler kullanabilirsiniz.

Kahve

Espresso makineniz ya da Moka Pot ile yapacağınız bir shot espresso (30 ml) bir kişilik latte için uygun olacaktır. Unutmayın kahvenizin taze kavrulmuş ve öğütülmüş olması kalitesini doğrudan etkileyecektir.

Evde Latte Hazırlama  (2 Bardak )

Öncelikle 2 Cup Moka Pot’umuz ile espressomuzu demliyoruz. Mümkünse büyük boy (8Cup) French Press’imizi yarıya kadar dolduruyoruz. 15 20 kere pistonu aşağı yukarı çektikten sonra sütümüzü başka bir kapta azami 70 dereceye kadar ısıtıyoruz. Kupamıza boşalttığımız espressomuzun üzerine ısıtılmış sütü ve köpüğü yavaş yavaş ekliyoruz ve Latte’miz hazır. Tabi her zaman söylediğimiz gibi evinizin baristası olarak kendi damak zevkinize göre tüm parametrelerle oynayabilirsiniz.