HAFTA SONUNA ÖZEL TÜM YAZLIK ELBİSELERDE 20% İNDİRİM!

29.12.2018

FİLTRE KAHVENİN SAĞLIĞA YARARLARI NELERDİR?Filtre kahvenin sağlığa yararları nelerdir?
Bir fincan filtre kahve antioksidan ve vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesi ile doludur diyebiliriz. Yazımızda da paylaşacağımız üzere araştırmalara göre kahveseverler birçok ciddi hastalığın etkisini sadece kahve içerek azaltabiliyorlar. Buradaki dikkat edilmesi gereken şey kahveyi filtre ya da espresso kahve olarak tüketmek gerekliliğidir. Kahvemize koyacağımız süt, şeker, şurup, tatlandırıcı vb. eklentilerin hepsinin vücudumuza ilave etkiler edeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aşağıda kahve içmenin en bilinen 8 faydasına yakından bakalım.

Kahve beyin fonksiyonlarınızın hızını arttırır

Kahve daha az yorgun hissetmenizi sağlar. Bunun sebebi kahvenin kafein içermesidir. Kafenin dünyanın en çok tüketilen fiziksel aktive edici bileşenidir. 

Kahve içtikten sonra kafein kan akışınıza karışır ve beyne ulaşır. Kafein beyinde Adenosine adlı nörotransmiteri bloke eder. Bundan sonra norepinephrine and dopamine oranımız artar.  Bununla beraber hafıza, mod, enerji oranı, reaksiyon süresi gibi birçok beyinsel tepkimiz artar ve hızlanır.

Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur

Kafein hemen hemen tüm yağ yakıcı besin takviyelerinde bulunur. Birçok araştırma kafeinin metabolizma hızınızı 3%-11% arası arttırdığını kanıtlamaktadır.  

Kahve enerji verir

Kafein sinir sistemimizi uyararak yağ hücrelerine yıkım emri gitmesini sağlar. (56) Aynı zamanda kaç ya da savaş hormonu olan Adrenalin kanımızdaki seviyesini yükseltir. Adrenalin vücudumuzu fiziksel bir zorluk karşısında hazır duruma getirmek için gerekli enerjiyi yine yağ hücrelerini de yaktırarak sağlar. Ekli iki araştırmanın da ortaya koyduğu üzere kafein fiziksel performansımızı ortalama 11% 12% oranında arttırır. Bu bilgilere dayanarak spora başlamadan yarım saat önce içeceğiniz bir filtre kahvenin iyi bir antreman yapmanıza da destek olacağını söyleyebiliriz.

Tip 2 diyabet riskini azaltır

Tip 2 diyabet ülkemizde de sıklıkla karışılaşılması ile birlikte tüm dünyada yaklaşık 300 milyon insanı etkiliyor. Araştırmalar düzenli filtre kahve içenlerin 25-30% oranında bu hastalığa yakalanma ihtimalinin azaldığını kanıtlıyor.

Kahve sizi Alzheimer hastalığından koruyabilir

Alzheimer hastalığı genelde 64 yaş üzeri insanları etkiliyor ve maalesef şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Düzenli spor ve beslenme ile ilk etapta Alzheimer’ ı engelleme şansınız var. Aynı şekilde filtre kahve tüketmenin de Alzheimer riskini 65% azalttığına dair bilimse çalışmalar mevcut.